1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af 'Min ven Thomas'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af 'Min ven Thomas' er en dansk-opgave fra 2008 til 9. klasse. Fylder 4 sider (906 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne boganalyse af 'Min ven Thomas' giver en grundig gennemgang af bogens handling, hovedpersoner og fortælleteknik. Opgaven diskuterer centrale temaer som ungdom, kærlighed, venskab, homoseksualitet og konsekvenserne af ubeskyttet sex. Den indeholder også en personlig vurdering af bogen.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Grundig boganalyse med detaljeret handlingsreferat, karakterbeskrivelser og tematiske diskussioner. Giver god indsigt i bogen og dens budskaber.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • aids
  • boganalyse
  • død
  • homoseksualitet
  • kærlighed
  • min ven thomas
  • misforståelser
  • seksualitet
  • ungdom
  • venskab

Min ven Thomas, handler om en 17-19 årig fyr der hedder Claus. Han har en lillesøster, og han bor hjemme hos sin mor. Hans far er død af druk. Claus er forelsket i en pige fra hans klasse som hedder Agathe, og han tror hun hader ham, for i klassen sidder de ved siden af hinanden, og da Agathe fik det at vide, blev hun ikke ligefrem glad. Tværtimod. Thomas er Claus bedste ven, og han er homoseksuel, men det ved Claus ikke.

Det starter med at de er på intro tur, i 2.g i gymnasiet. Morgenen efter festen, bilder Claus en lærer ind, at han er bøsse. Hun fortæller det så videre, og rygtet spredes. Folk i ”lilleby” tror altså nu, at Claus er en HIV smittet bøsse. Han bliver fyret fra sin fodboldklub, hvor han er træner for lilleputterne, af samme årsag. Samtidigt med alt dette, er han stadig hamrende forelsket i Agathe. Det begynder at gå bedre og bedre, men desværre lige modsat med Thomas. Han begynder at være fraværende i skolen, derudover er ham og Claus er sjældent sammen mere. Det ebber ud og Thomas dør af aids. Claus og Agathe finder sammen, og Claus finder ud af at, Agathe har kunnet lide ham, fra starten, hun troede bare det var ham, som ikke kunne døje hende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver