1 / 4 sider - klik for at bladre

'Kongekabale' analyse med berettermodel

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Kongekabale' analyse med berettermodel er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (1.104 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 12. februar 2011.

En detaljeret filmanalyse af 'Kongekabale', der anvender berettermodellen til at strukturere handlingen fra anslag til udtoning. Opgaven beskriver de centrale plotpunkter og konflikter i det politiske drama samt giver personkarakteristikker af Ulrik Torp, Henrik Moll, Lone Kjeldsen og Erik Dreyer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid filmanalyse af 'Kongekabale' struktureret efter berettermodellen, med detaljeret handlingsgennemgang og personkarakteristikker. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • berettermodel
  • erik dreyer
  • filmanalyse
  • journalistik
  • kongekabale
  • magtkamp
  • politisk drama
  • ulrik torp

Anslag: Aksel Bruun som er formand for midterpatiet, har været til møde på Christiansborg, hvorefter han nu er på vej hjem i sin bil, desværre for Aksel Bruun når ham og konen aldrig hjem, da de er med i en frygtelig ulykke. Aksel Bruun bliver erklæret hjernedød, men dette bliver ikke offentlig gjort, da der er ved at udspille sig et større drama på Christianborg. Ulrik Torp, som er journalist og søn af en tidligere stor politiker, har fået lov til at få noget tid på Christiansborg. Her får han dog ikke noget stille øjeblik, da han med det samme bliver midtpunkt i en stor skandale om Lone Kjeldsens mand, Mads Kjeldsen, som eftersigende skulle have fusket med en masse penge, dette er ikke godt for Lone Kjeldsen, da hun efter Aksel Bruun ligger på sygehuset, er den som er nærmest den ``måske`` frie formandspost.

Præsentation: Erik Dreyer er den eneste i midterpartiet, der reelt ved at Aksel Bruun er død, men hvorfor vil han ikke fortælle det til resten af partiet? Jo han vil ikke sige noget for tidligt da han godt ved at hele partiet vil støtte op omkring Lone Kjeldsen, så derfor bliver Erik Dreyer også ved med at udsætte formandsskiftet. I mellem tiden er spindoktoren Peter Schou og Erik Dreyer i gang med at lægge historien om at Mads Kjeldsen har snydt med en masse penge, som skulle have været gået til en skole i Afrika. Denne historie giver de til Ulrik Torp, som er ung, og som bare gerne vil bevise sit værd, og have en forside historie. Ulrik Torp går lige i fælden, og der bliver stille og roligt sået tvivl omkring Lone Kjeldsen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver