1 / 2 sider - klik for at bladre

Obligatorisk udlandsrejse for unge: fordele og perspektiver

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Obligatorisk udlandsrejse for unge: fordele og perspektiver er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (629 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 9. marts 2011.

Dette debatindlæg diskuterer fordelene ved at gøre et udlandsophold obligatorisk for unge efter folkeskolen eller gymnasiet. Det tager udgangspunkt i Timm Vladimirs synspunkter om at rejse og opleve andre kulturer. Opgaven reflekterer over personlig modning, kulturel forståelse og de udfordringer, der kan opstå ved at bryde rutiner og forpligtelser.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg med klare argumenter for obligatorisk udlandsrejse. Giver god inspiration til andre elever om emnet og genre.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • danmark
  • debatindlæg
  • folkeskole
  • gymnasium
  • indien
  • kulturel forståelse
  • personlig udvikling
  • rejse
  • timm vladimir
  • udlandsophold

Jeg blev ret grebet af Timm Vladimirs synspunkter med hensyn til at rejse og opleve verden og andre kulturer. Og ideen om at det skulle være obligatorisk at rejse til et land der ikke ligner Danmark efter folkeskolen, er en spændende tanke.

Vi er, ret privilegerede her i Danmark, med et velfærdsystem der pakker os ind i vat, men samtidig synes jeg ikke, vi er så gode til at rumme andre kulturer. Måske er det en frygt for det fremmede ukendte, og følelsen af at man ikke helt har styr på tingene, når man bliver konfronteret med andre kulturer og traditioner.

Fordelen ved at man gør det obligatorisk at rejse som ung, er også at mange af de faste rammer, og rutiner man bliver draget ind i når, først man bliver gift og får børn, oftest hæmmer mange i at få brudt disse rutiner og bare komme af sted. De bånd og relationer der vil blive etableret på sådan en tur vil betyde noget for resten af ens liv. Måske ender man med at bosætte sig i udlandet, blive gift med en udlænding eller få arbejde i udlandet. Jeg kan kun se fordele ved sådan en oplevelse.

Når jeg tænker på, hvad jeg forventer mig af at rejse, kommer jeg også til at tænke på, at det kun er fantasien der sætter grænser, for der er jo en masse oplevelser der ligger og venter derude, og som Timm Vladimir siger; hvis man smider hæmningerne, og kaster sig ud i det med et smil og en interesse for andre mennesker, så tror jeg på at det vil være en fantastisk oplevelse.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver