1 / 4 sider - klik for at bladre

Monsunen: opvarmning af sand og vand

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Monsunen: opvarmning af sand og vand er en geografi-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (467 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. marts 2011.

Denne opgave redegør for monsunfænomenet, især i Asien og Afrika, og dets årsager. Den beskriver et eksperiment, der undersøger, hvordan sand og vand opvarmes og afkøles forskelligt, med præsentation af resultater og diskussion af mulige fejlkilder. Opgaven perspektiverer eksperimentets fund til monsunens dannelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret rapport med eksperimentbeskrivelse, resultater og diskussion af fejlkilder. Indeholder også en klar redegørelse for monsunfænomenet.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • eksperiment
  • geografi
  • klima
  • land og hav
  • monsun
  • temperatur
  • varme
  • vejr
  • vindsystemer

Formålet med øvelsen var at lære hvordan solen opvarmer havområder og landområder, men på forskellige måde. I øvelsen skulle vi konkret finde ud af, hvordan sand og vand opvarmes forskelligt.

Materialer:

2 plasticbægere på samme størrelse

En lampe med en pære på min. 60w

Vand

Sand

Et termometer

Fremgangsmåde:

Inden vi kunne gå i gang med øvelsen skulle vi, i det ene bæger, komme vand i og sand i det andet, vi skulle sikre os at der var nøjagtigt lige meget vand, som der var sand og derefter skulle vi sørge for at temperaturen var den samme i begge bægere.

Dernæst skulle bægerne sættes ind under en lampe, med så lidt afstand til lampen som muligt.

Vi skulle måle temperaturen i både sandet og vandet lige under overfladen efter 5, 10, 15 og 20 minutter.

Så skulle lampen slukkes og forsøget skulle stadigvæk stå på nøjagtigt samme måde, for så skulle der tages temperatur igen hvert 5. minut, igen fire gange.

Resultater:

Temperatur (C)

Tid (min.)

Sand

Vand

0

16,9

17,0

5

18,8

19,5

10

20,6

24,8

15

22

29

20

25,5

33,7

25

25,1

32,8

30

25,4

30,7

35

24,9

29

40

24,4

27,7

Kurverne viser at…

- temperaturen på vandet stiger mere, end temperaturen på sandet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver