Side 1 af 4

Monsun

Monsun er en geografi-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 4 sider (467 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. marts 2011.

  • Geografi
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 4 sider PDF
  • 16 downloads

Skribentens beskrivelse af Monsun

Formålet med øvelsen var at lære hvordan solen opvarmer havområder og landområder, men på forskellige måde. I øvelsen skulle vi konkret finde ud af, hvordan sand og vand opvarmes forskelligt.

Uddrag fra opgaven

Monsunen Formål: Formålet med øvelsen var at lære hvordan solen opvarmer havområder og landområder, men på forskellige måde. I øvelsen skulle vi konkret finde ud af, hvordan sand og vand opvarmes forskelligt. Materialer: 2 plasticbægere på samme størrelse En lampe med en pære på min. 60w Vand Sand Et termometer Fremgangsmåde: Inden vi kunne gå i gang med øvelsen skulle vi, i det ene bæger, komme vand i og sand i det andet, vi skulle sikre os at der var nøjagtigt lige meget vand, som der var sand og derefter skulle vi sørge for at temperaturen var den samme i

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver