Vi vil endvidere arbejde med andre problemstillinger i forhold til dette emne.
Hvad får de unge ud af at drikke?
Hvilke risici forbindes med indtagelse af alkohol?
Er det kun et spørgsmål om at de danske unge prioriterer social kapital højere end deres helbred, eller er der en anden grund til at de unge er villige til at tage disse risici?
Hvad er afgørende for at unge kommer i ”problemer” med alkohol?
Hvilken påvirkning har indtagelsen på de unges livsstil?
Kvantitativ samfundsfaglig metode:
Vi vil lave et spørgeskema, til alle eleverne på Fjerritslev gymnasium, som skal hjælpe os med at finde ud af hvorfor de unge drikker. Vi vil spørge hvad de får ud af det, og om det har haft nogle mærkbare ændringer på deres krop efter de begyndte at drikke. Vi vil endvidere spørge hvad de synes en god aften behøver, og om de tænker over konsekvenserne af druk. Eksemplet på vores spørgeskema er vedlagt.
Vil vi bruge de oplysninger spørgeskemaet giver os til at finde ud af hvad de unge selv tænker omkring alkohol. Vi vil analysere på tallene og opstille diagrammer ud fra svarene. Det vil give os et meget godt indblik i gennemsnitsholdningen på et almindeligt gymnasium.
Det er gratis at oprette en konto