1 / 7 sider - klik for at bladre

Motorens forvandling: hybrid, el og brintbiler

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 7 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Motorens forvandling: hybrid, el og brintbiler er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 7 sider (1.275 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 8. april 2011.

Redegørelse for bilmotorens forvandling og udviklingen af alternative brændstoffer. Opgaven undersøger hybrid, el og brintbiler, herunder specifikke modeller som Honda FCX og Mitsubishi iMiEV. Den diskuterer fordele og ulemper ved disse teknologier samt deres potentiale til at erstatte traditionelle benzin- og dieselbiler i fremtiden.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for bilmotorens forvandling og fremtidens grønne biler med konkrete eksempler. Den er velstruktureret og besvarer problemformuleringen fyldestgørende.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alternative brændstoffer
  • brintbiler
  • elbiler
  • grøn transport
  • honda fcx
  • hybridbiler
  • klimaforandringer
  • miljøvenlige biler
  • mitsubishi imiev
  • motorens forvandling

Vi har emnet Forvandling. Under dette emne har vi valgt motorens forvandling, fordi vi synes, at det er meget spænde og interessant og havde om. Vi vil finde ud af hvordan motoren har forandret sig igennem tiden. Vi bruger biler meget i vores hverdag, og det har alvorlig konsekvens for vores klima, derfor knokler bilfabrikkerne med at skabe en miljø venlig bil, men vil den blive lige så god som den vi har i dag. Det er ikke det eneste problem, vi har med bilen, for vi har snart ikke mere olie. Så vi skal finde en erstatning løsning for benzin. Og det vil vi komme mere ind på om lidt.

Problemformulering

Vi vil gerne undersøge den forvandling der i øjeblikket sker, hvor flere og flere bilfirmaer forsøger at udvikle biler, som kører på andre brændstoffer end benzin. Hvorfor vil bilfirmaerne gerne skifte og hvor langt er de nået med dette projekt? Til sidst vil vi gerne undersøge om disse biler helt kan afløse dem vi kører i, i dag?

Hybrid, el og brint

Der er omkring 8 bilfirmaer, som er begyndt at lave hybrid, el og brint biler. Toyota har lavet en hybrid bil, som hedder prius den køre 38,5km/l og 20km på ren el, efter en opladning på 90 minutter. Lige nu er det den grønneste bil, som køre i Danmark.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver