I morges blev den lille by Støvring oversvømmet på grund af det kraftige regnskyl i morges. Borgerne i byen er skuffede over borgmesteren, der lovede fornyelse af kloaksystemerne.
3.
Det store regnskyl tidligt i morges fik den lille by Støvring, der ligger uden for Aalborg, til at stå under vand. Selvom der hvert år er problemer med oversvømmelser i byen, bliver der ikke gjort noget ved det.
Velkommen til Støvring ”Velkommen til Støvring”, står der på skiltet uden for den lille by. Førstehåndsindtrykket af byen er ikke godt. Lugten af slam og afføring rammer mig, da jeg kører ind i den, og det får mig aldeles ikke til at føle mig velkommen. Det brunlige vand når næsten over de store Landroverhjul. Og det er selvom der på hovedvejen er blevet suget, hvad der svarer til Støvrings årsforbrug af vand, op. Det er ikke mange mennesker jeg passerer, og de få der har turdet vove sig ud prøver at redde det der kan reddes.
En stor, karseklippet mand står forgæves og bakser med sin Harley, der har lagt sig til at dø i hans indkørsel.
En landmand står og laver fagter, som om han skulle dirigere et fly på plads, for at få sine køer ned fra taget af deres lade, hvor de på mærkeligste vis er hoppet/svømmet op. En af køerne skvatter halvvejs ned af det våde tag, men holder
Det er gratis at oprette en konto