Global opvarmning
Indholdsfortegnelse
Forside……………………………………………………………….. side 1
Indholdsfortegnelse…………………………………………….side 2
Forord………………………………………………………………… side 3
Hvad er Global opvarmning………………………………… side 4 - 7
Drivhuseffekten………………………………………………….. side 8 - 9
Kulstofkredsløbet………………………………………………..side 10
Konsekvenser……………………………………………………… side 11 - 12
Bæredygtig udvikling………………………………………….. side 13
Fup eller Fakta ……………………………………………………. side 14
konklusion………………………………………………………….. side 15
litteraturliste……………………………………………………….side 16
ForordOveremne:En jord, forskellige verdnerUnderemne:Global opvarmning
Problemformulering: Hvis global opvarmning er menneskeskabt, hvad kan der så gøres ved det, og hvorfor gør man ikke mere for at imødekomme det?
Emnebegrundelse:I de seneste 15 år har man oplevet flere, større, og kraftigere vejrkatastrofer. Blandt andet orkanen Katrina, og oversvømmelserne i Bangladesh. Mange mener at det kan skyldes global opvarmning. Der hvor der er uenighed er, om det er menneskets skyld, eller om det er naturligt.Med udgangspunkt i det, vil vi undersøge global opvarmning, og dens konsekvenser, samt hvilke tiltag der er blevet gjort, og hvad vi i fremtiden kan gøre for at skabe en bæredygtig udvikling.
Hvad er global opvarmning
Jorden er blevet varmere de seneste 100 år, mere præcist 0,7 grader, det lyder måske ikke af meget, men det har faktisk været det varmeste år hundrede i 1000 år, samtidig med vi lige har haft det varmeste årti, som var 1990’erne, og det varmeste år, som var 1998. Tallene er baseret på omkring 150 års måling, som startede i 1860. Mange mennesker mener at forandringer i vejret skyldes den globale opvarmning, og de fleste forskere er enige om at det skyldes, at vi udleder flere drivhusgasser, som er med til at forstærke drivhuseffekten (se side 8), Men vi har før i tiden set hvordan temperaturen er steget og faldet i løbet af en årrække, og temperaturen i dag har endnu ikke været på sit højeste i jordens levetid. Men hvad er global opvarmning egentlig, jo den globale opvarmning er en betegnelse man bruger til at beskrive steninger i jordens gennemsnitlige temperatur, men det store spørgsmål er: Er den globale opvarmning menneskeskabt eller er den en del af jordens naturlige cyklus? De fleste forskere er dog enige, og de mener det skyldes at vi udleder flere drivhusgasser til atmosfæren. Det gør at vi går ind og bryder det naturlige kulstofkredsløb (se side 10) fordi planterne ikke kan følge med mere, når de laver fotosyntese. Planter optager nemlig CO2 fra atmosfæren og vand fra undergrunde, igennem deres rødder, samt sollys som de skal bruge til at lave kulhydrater, som glukose (druesukker), sukrose (som er helt almindeligt sukker) og stivelse. Ilt er et biprodukt. Formlen ser sådan her ud CO2 + H2O (sol energi) --> C6H1206 + O2.20 % af verdens befolkning, det vil sige den rige del af verden, bruger omkring 80 % af jordens råstoffer: energi, metaller og fødevare. Mens er resten af jordens 80 % befolkning overladt til de sidste 20 % råstoffer. Det er en meget skæv fordeling, og det er ulandene, som altså skal leve af meget lidt råstoffer. Danmark er et meget rigt land på verdens plan, og er et af de lande der udleder mest CO2 pr. indbygger. Skov afbrændingSkov afbrænding og fældning er det der bidrager næstmest til CO2 i atmosfæren efter de fossile brændstoffer. Man mener at fældning og afbrænding af skove efter den industrielle revulution, har bidraget mellem en tredjedel og en halvdel af den kuldioxid, som er udledt til atmosfæren. For at rette op på dette problem, kunne man begynde at genplante skove, så man kunne lagre CO2 i træerne.
Det er gratis at oprette en konto