Cola er den ting der kan få mig til at slappe bedst af. Den følelse man får når man åbner colaen og høre den dejlige lyd af brus. Det kan ikke beskrives med ord. En cola er aldrig dårlig. Hvis man har mange lektier og man ved det bliver meget presset og stresset det hele, fordi man skal på arbejde og der komme noget i fjernsynet man gerne vil se.
Så kan man slet ikke over skue tingene, når man sidder der oppe på skolen. Det første du gør når timen er slut og det ringer til frikvarter. Går over i hallen og få en cola, så skruer man låget af og tager en tår.
Derefter går kroppen helt i stå, og får en slags rus, hvor man slapper helt af i kroppen, men hvis jeg ikke får den cola, kan jeg have store problemer med at følge med, i de næste timer.
Fordi jeg bliver ved med at tænke på alt det jeg skal nå i løbet af dagen og får ubehag i kroppen.
Nu har jeg aldrig prøvet at ryge, men tror det er lige som dem der bare skal ud og ryge, for ellers kan de bare ikke få hverdagen til at fungere. De får også den der uro i kroppen hvis de ikke får den der smøg. Så når de har taget de første hiv føler de hel ro og en mærkelig følelse. En cola kan også være god nå man kommer hjem fra skole og skal til at på arbejde.
Det er gratis at oprette en konto