1 siders PDF

OOA: Organisationen til Oplysning om Atomkraft

Det er gratis at oprette en konto

OOA: Organisationen til Oplysning om Atomkraft er en samfundsfag-opgave fra 2008 til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 4. Fylder 1 side (267 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Redegørelse for OOA, Organisationen til Oplysning om Atomkraft. Dokumentet beskriver OOA som en græsrodsbevægelse, dens formål med at oplyse om atomkraft og fremme miljøvenlig energipolitik, samt dens organisering af folkelig modstand. Det berører også atomkraftens fordele og risici.

Redaktørens vurdering
7 God
Kort redegørelse for OOA og atomkraft. Teksten er informativ, men mangler kilder og er en smule gentagende.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • atomkraft
  • energipolitik
  • græsrodsbevægelse
  • miljøbevægelse
  • modstand mod atomkraft
  • ooa

OOA står for Organisationen til Oplysning om Atomkraft og er en græsrods-bevægelse. En græsrodsbevægelse er en tværpolitisk organisation, der oftest styres af aktivister eller græsrødder, som alle aktivt deltager i bevægelsens arbejde. Der er altså ikke en dedikeret ledelse, der sidder på magten i flere år.

OOA beskæftigede sig frem for alt for at oplyse om atomkraft, med at fremme en miljøvenlig energipolitik og med organisering af den folkelige modstand mod atomkraft i Danmark. Atomkraft er en meget effektiv energiform som ikke forurener luften. Atomkraften kan godt gøre skade på naturen hvis det slipper

Det bærende element i OOA er herudover overbevisningen om, at det nytter at gøre noget! Deres arbejde har bygget på frivillig arbejdskraft og på økonomiske bidrag fra mange enkeltpersoner.

Da OOA ophørte blev OOA Fonden dannet, som skal varetage OOA’s rettigheder, herunder at sikre beskyttelse af kampagnemærket, som er beskyttet som varemærke for den internationale atomkraftmodstand.

Atomkraft er en meget effektiv energiform som ikke forurener luften. Atomkraften kan godt gøre skade på naturen, men det er kun hvis der går hul på en eller flere reaktorer eller når der f.eks bliver kørt noget af det radioaktive affald væk. Hvis det slipper ud fra deres ”beholdere” så er der noget meget farligt stof ud i luften. Så det er ikke så godt, men ellers er det ikke farligt, men vi har set at det altså godt kan gå galt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver