1 / 10 sider - klik for at bladre

Mekanikeruddannelsen: en personlig undersøgelse

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 10
  • 10 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mekanikeruddannelsen: en personlig undersøgelse er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 10 sider (1.991 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 28. februar 2012.

Denne opgave udforsker mekanikeruddannelsen, herunder dens varighed, krav og arbejdsmiljø. Den dækker også lønforhold, uddannelsessteder som TEC, og forskellige specialiseringer inden for faget. En personlig refleksion over karrierevalget og vejen til at blive mekaniker.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid personlig undersøgelse af mekanikeruddannelsen med god struktur og relevante informationer om karrierevalg og uddannelsesvej. Kan inspirere andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • arbejdsmiljø
  • bilmekaniker
  • erhvervsuddannelse
  • karrierevalg
  • løn
  • mekaniker
  • oso
  • tec
  • uddannelse

Indholdsfortegnelse...................................................... side 2

Opgavens emne og indhold.......................................... side 3

Indledning med begrundelse for valg af emne............. side 4

(Hv- spørgsmål)........................................................... side 5-6

Brainstorm................................................................... side 7

Beskrivelse af uddannelsesvejen................................. side 8

Valg af produkt med begrundelse................................ side 9

Beskrivelse af skitese af din stand............................... side 10

Arbejdsplan over forløbet............................................ side 11

Konklusion................................................................... side 12

Kilder............................................................................ side 13

Opgavens emne og indhold

Denne opgave handler om mekaniker-uddannelsen, og hvordan det er at være mekaniker og hvordan, hvor lang tid, og hvad det kraver at tage uddannelsen. Vi ser også på lidt på hvad det er der får din bil til at kører og hvordan den bliver opbygget. Selvfølgelig skal vi også have det med forsikringen med hvis vi som mange kører galt eller der sker ting med bilen som vi ikke selv kan lave.

Jeg har valgt at skrive om denne uddannelse fordi jeg føler mig inspireret af den, da jeg selv vil være mekaniker. Jeg syntes at det spændene, at kunne ligge og rode ved en motor, at kunne få skidt under neglene. Det at du ligger og roder med sådan noget giver også en forståelse af hvad du laver, og hvad bilen i sig selv kan gøre.

(Hv-spørgsmål)

Hvordan er arbejdsmiljøet på en arbejdsplads? Miljøene er faktisk overtoflige gode, der er fuld ventilation så der er hele tiden frisk luft. De bruger også luft slanger til de biler som skal kører inde på værkstedet. Deres arbejdsstillinger er også utrolige gode da de har lifte til at få bilerne til den passene arbejds højde.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver