I en Gallup undersøgelse svarer 54%, at det er en god ide at indføre tøjkodeks i skolerne, så pigerne ikke går for udfordrende klædt. Skole-uniformer kunne af nogen anskues som en form for tøjkodeks. Udfordringerne med skole-uniformer er, at det har forskellige aspekter, bl.a. hvem skal betale, og hvordan påvirker det unge og udviklingen af deres identitet?
Kronprinsesse Mary, siger JA!
Mary er en meget modebevidst kvinde, og hun er protektor for modeugen i København. Derfor mener jeg, at moden udvikler sig også efter, hvordan hun går klædt.
Efter et besøg på Sandy Bay Infant School, hvor Mary selv gik som lille, var hun meget be-gejstret for deres skoleuniformerne. Skole-lederen på Sandy Bay Infant School, Mrs. O'Donahue udtaler til Ekstrabladet i 2008, ”at Mary sagde, at hun ville ønske, at danske børn havde skoleuniformer ligesom vores”. Det er Marys udtalelse, men jeg tror dog ikke, hendes ønske får nogen indvirkning i forhold til at få indført skoleuniformer, da der ikke er sket noget siden hendes overstående udtalelse.
Stopper ikke mobning
Michael O., nationen!-medlem, mener ligefrem, at skoleuniformer er geniale: ”Hvis I bonderøve vidste, hvor mange børn af "underklasse" forældre der hver dag mobbes, fordi der ikke er råd til Kappa-bluser og Levisbukser, ville I vide, hvor genial en idé skoleuniformer er”, siger han til Ekstrabladet i 2008.
Det er gratis at oprette en konto