Der kommer dyrer energi

Der kommer dyrer energi er en andet-opgave til Tidligere end 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 02. Opgaven fylder 1 side (380 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. maj 2012.

  • Andet
  • Tidligere end 8. klasse
  • Karakter 02
  • 1 side PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Der kommer dyrer energi

?Der kommer dyrere regninger på energi? I et interview med energiordfører i folketinget fra Dansk Folkepartis Mikkel Dencker, blev der spurgt ind til projektet ?Bright Green Island?.

Uddrag fra opgaven

”Der kommer dyrere regninger på energi” I et interview med energiordfører i folketinget fra Dansk Folkepartis Mikkel Dencker, blev der spurgt ind til projektet ”Bright Green Island”. Han mener, at projektets gennemførelse ville være til belastning for bornholmerne, da vedvarende energi er dyrere end ”traditionelt” energi. Af Ida Houtved og Benjamin Hammer I interviewet blev der udelukkende stillet de samme spørgsmål som til Mogens Lykketoft. Mikkel Dencker er fra blå blok og Mogens Lykketoft fra rød. De har ligeledes ikke de samme holdninger til forurening, som til politik generelt. ”Bright Green Island” er projektet, hvor man har taget Bornholm og

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver