Hvad er humor? Hvad er det, der får os til at grine? Griner vi af forskellige ting? Hvordan har humoren været igennem årene? Hvad er det som jeg griner af?
Som Anders Matthesen siger i sit show ”Tal for dig selv” er latter en af hans yndlings ting. ”Man kan høre på ordet lat-ter at det er noget rart, at det er noget man gerne vil have. Mmmmh er der mere latter?”
Humoren er det som adskiller menneskets fra andre væsner. Det er kun menneskets, som har humor og kan grine. Selvom det kan lyde som om en hyæne griner. Menneskets har en evne til at le, hver gang der sker noget morsomt. Det er noget af det, som jeg elsker. Det at grine og have det sjovt, synes jeg er noget af det bedste i hverdagen. Der er ikke noget, som binder to mennesker tættere på hinanden end et godt grin. Så siger man jo også, at de fleste smil er startet med et andet smil.
I dag bliver humoren brugt i film, sang, tv-shows, skuespil og radio. Der er blevet bragt rigdom og berømmelse, til dem der har styr på at bruge humoren som en magt. Humoren er det universelle sprog.
Det er gratis at oprette en konto