Side 1 af 2

Jepper på bjerget

Jepper på bjerget er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (548 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 24. august 2012.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 6 downloads

Skribentens beskrivelse af Jepper på bjerget

super opgave, der står masere af lækkert stof omkring første act. husk nu kun at brug det som inspiration. god fornøjelse.

Uddrag fra opgaven

Virtuel opgave til Jeppe på bjerget, 1. akt, scene 1-7. Læs scene 1-7 af Jeppe på bjerget, som findes i Falkenstjerne, dansk litteratur 1, s. 169. Bemærk, at der er gloser bagest i bogen. Skriv et kort resumé af scenernes handling. Nille vækker Jeppe og fortæller ham at han ikke kan ligge og sove når det er torvedag, og han ikke skal drikke alle deres penge op. Jeppe skal ind til byen, og købe to pund sæbe. Nille kan få Jeppe til alt med pisken Mester Erich. På vej mod byen tænker Jeppe, at Nille nok bare sidder og spiser

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver