1 / 27 sider - klik for at bladre

FN: Verdens politibetjent?

Det er gratis at oprette en konto

FN: Verdens politibetjent? er en samfundsfag-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 27 sider (6.242 ord, ca. 27 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave undersøger FN's funktion som verdensomspændende organisation. Den redegør for FN's finansiering, medlemslandenes indflydelse og økonomi, samt organisationens indsats i fred og konflikter. Opgaven diskuterer desuden menneskerettighederne og FN's fremtidige udfordringer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid og velstruktureret analyse af FN's rolle og udfordringer. Indeholder problemformulering, indholdsfortegnelse, kilder og en klar konklusion.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • de forenede nationer
  • fn
  • fredsbevarende operationer
  • global styring
  • international politik
  • menneskerettigheder
  • sikkerhedsrådet
  • vetoret

FN – Verdens politibetjent?

2008

Maiken Skovrider Aaskoven

STUK – 10x

08-04-2008

Indholdsfortegnelse

Problemformulering…3

FN…4

Finansieringen i FN… 9

Indflydelse og økonomi…11

Fred og konflikter…12

FN-medlemslande…15

Ikke FN-medlemslande…18

Menneskerettighederne…20

Fremtidens FN…23

Konklusion…25

Kilder…26

Problemformulering

Er FN virkelig den verdensomspændende organisation vi tror, eller bliver FN styret af de fem faste sikkerhedsrådsmedlemmer, og kan vi i virkeligheden ikke bare erstatte FN af allerede eksisterende organisationer?

Er finansieringen af FN stor nok, eller skal der bruges flere penge, herunder hvor skal penge så komme fra?

Er der en sammenhæng mellem medlemslandet indflydelse og økonomi?

Hvad er det der får FN til at skride ind, herunder hvorfor FN ikke reagere imod konflikter i bestemte lande, samt kan FN virkelig skabe fred?

Hvorfor er der nogle lande der ikke er med i FN?

Opfylder alle FN-medlemmer menneskerettighederne, som FN selv har vedtaget?

Hvordan ser fremtiden ud for FN, herunder om der er problemer i sigte?

Jeg har desværre måtte vælge følgende ting fra; hvordan passer FN’s dagsorden med verdensdagsorden, eller er de ikke de samme; har Danmark gjort en forskel på FN’s dagorden, mens Danmark var med i sikkerhedsrådet; hvilke organisationer vil have mulighed for at erstatte FN, herunder kan FN’s organisationer klare sig selv; hvordan har terrorisme, miljø og globalisering en indflydelse på FN? Grunden til at jeg har valgt disse ting fra, er at min rapport ville blive alt for uoverskuelig og stor, og jeg har netop valgt disse fra, da jeg mener, de er mindre vigtige i forhold til dem, jeg har valgt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver