1 / 4 sider - klik for at bladre

Kortfilmsanalyse af 'Flugten'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kortfilmsanalyse af 'Flugten' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.518 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 13. oktober 2012.

Denne opgave præsenterer en kortfilmsanalyse af Jørgen Roos' eksperimentalfilm 'Flugten' fra 1942. Filmen, med Robert Jacobsen i hovedrollen, udforskes gennem en gennemgang af handling, berettermodel og centrale temaer som flugt, mord og misbrug. Analysen inkluderer også en vurdering af filmiske virkemidler som lyd, kameraføring og klippeteknik. Opgaven perspektiverer desuden filmen til en musikvideo.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid kortfilmsanalyse af 'Flugten' med fokus på handling, temaer og filmiske virkemidler. Giver god indsigt i filmens opbygning og fortolkning.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • berettermodel
  • eksperimentalfilm
  • filmanalyse
  • filmiske virkemidler
  • flugt
  • flugten
  • jørgen roos
  • kortfilm
  • misbrug
  • sort og hvid film

Kortfilmen ”Flugten”, er instrueret af Jørgen Roos, og manuskript af Albert Mertz, og blev filmet i 1942. Hovedrollen spilles af Robert Jacobsen. Filmen regnes for at være den første danske ekperimentalfilm. Kortfilmen varer i alt 7 minutter og 48 sekunder. Genren er kortfilm. Filmen er i sort og hvid. Kortfilmen er en fiktionsfilm, da det ikke bygger op, på en rigtig hændelse.

Kortfilmen handler om en kvinde, som er blevet myrdet, og en mand som flygter fra alle. Hver gang nogle kigger på ham, begynder han at løbe væk fra dem. Der kommer nogle små klip af kvinden, hvor manden tænker på hende, og et klip, hvor han har hænderne rundt om hendes hals. ”Morder flygtet”, står der i avisen, og en mand på en cykel, viser et billede frem af ham, til to mænd. Manden som flygter, går over til de to mænd og spørger, om han må få noget vand, de giver ham noget vand, manden går, pludselig begynder de to mænd at løbe efter ham. De to mænd begynder at slå ham, han løber fra dem. På et tidspunkt løber manden mens der er hænder, der prøver at få fat i ham, det er kvindens hænder. Kortfilmen har en åbenslutning, da det ender med, at man ser manden stoppe op, og han ser lettet ud. Man ser også kvinden, og en uniform falde.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver