1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Peter Mouritzens novelle 'Masken og maskinen'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Peter Mouritzens novelle 'Masken og maskinen' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.968 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 28. oktober 2012.

Denne opgave præsenterer en analyse af Peter Mouritzens novelle 'Masken og maskinen' fra 2003. Den redegør for novellens genre, resume, komposition og fortællertype. Opgaven dykker ned i personkarakteristik af Niller og Lene, miljø og tid, samt sprog og stil. Afslutningsvis diskuteres novellens budskab, temaer som ondskab og psykologi, og der perspektiveres til andre litterære værker.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Peter Mouritzens novelle 'Masken og maskinen' med fokus på komposition, karakterer og temaer. Velfunderet og giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • grænser
  • identitet
  • kønsroller
  • litterær analyse
  • lyst
  • masken og maskinen
  • novelleanalyse
  • ondskab
  • peter mouritzen
  • psykologi

Præsentation:Genre: Novelle. Kan ses ved at: Den er kort, enkelt handlingsforløb, få personer, kun en problemstilling. Forfatter: Forfatteren er Peter Mouritzen. Han er en dansk forfatter som blev født i Aalborg i år 1946. Han har modtaget flere priser for sine børene- og billedbøger. Udgivelsesår: ”Masken og maskinen” står i Peter Mouritzens novellesamlingen ”manddomsprøven og andre noveller” som udkom i år 2003.Resume: Masken og maskinen handler om en mand, som køre rundt på sin Puch maxi med sin styrthjelm på og tager på folk. Han har haft 2 ofre, Brystet og Trussen. Brystet er blevet taget på det venstre bryst, mens Trussen fik hevet i sin g-streng. De begge har meldt ham og beskrevet ham til politiet. Hovedpersonen her, Niller som han hedder, vil gerne havde et tredje offer, Kroppen (voldtægt). Da han er på vej ud efter Kroppen ringer det på hans dør, det er den nye underbo som er ved at flytte ind. Lene hedder hun. Hun vil gerne låne en boremaskine til at bore nogle bogreoler op på væggen med. Han gik med ned til hendes lejlighed og kiggede. Lene havde en masse bøger. Hun var en rigtig bogorm. Han gik op og tjekkede om han havde en boremaskine, han fandt en og tjekkede om den virkede. Da den tændte gik der en summen gennem hans hånd, en summen som mindede ham om når han kørte rundt på sin Puch maxi. Lysten til at få hans tredje offer kommer straks, men han er lidt usikker på om han skal gøre det. Han går ned til Lene igen og bogen slutter med at Lene siger Der kommer manden med boremaskinen. Tør jeg lukke han ind?Eftertanker: Så må man så selv tænke sig til hvordan man tror den ender. Går han ind og voldtager hende? Eller lader han være? Jeg vil lige læse noget for hvorfor han skulle gøre det (Side 1 spalte 2 sidste afsnit linje 1-2) Her kan man se at han virker meget kold. Når han vil have noget, vil han have det. Så vil jeg lige læse et stykke om hvorfor han måske lader være (side 3 spalte 2 linje 2-10) Her kan man se at de egentlig forstår hinanden. Hvilket måske kunne få ham til at tænke at de kunne blive venner eller noget. Selv tror jeg at han gør det.Titlen i forhold til handlingen: Masken er hans styrthjelm og maskinen er hans Puch maxi. Det er 2 ting der er vigtige for vores hovedperson, og for handlingen. (Side 1 spalte 1-2 Slut- linje 5)

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver