1 siders PDF

Forfølgelsesvanvid på toget

  • Dansk
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forfølgelsesvanvid på toget er en dansk-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 1 side (441 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 7. december 2012.

En mand stiger på toget mod København, men hans rejse forvandles hurtigt til et mareridt af angst og mistro. Han føler sig forfulgt af medpassagerer og beslutter sig for at flygte, kun for at ende på et psykiatrisk afsnit. Historien udforsker temaer som paranoia og psykisk sygdom.

Redaktørens vurdering
7 God
En velstruktureret kort historie om paranoia og forfølgelsesvanvid med en klar fortælling og et overraskende twist. God inspiration for elever i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • angst
  • forfølgelsesvanvid
  • novelle
  • paranoia
  • psykisk sygdom
  • psykologi
  • togrejse

Det er en travl morgen på Snekkersten station. Manden kigger sig over skulderen og stiger på toget mod København. Han går ind i stillekupéen og sætter sig omhyggeligt ned, han virker ikke helt tryg. De andre i kupéen læser avis, sover eller arbejder på deres pc. Af og til kaster de et blik på manden henover avisen. Manden holder hele tiden øje med hvem der stiger på toget. Som om han venter nogen. Nogle gange rejser han sig og kigger ned gennem toget. Pludselig kommer kontrolløren ind i kupéen, det giver et sæt i manden.

Efter at have vist sin billet til kontrolløren, virker det som om manden faldt noget til ro. Denne ro bliver dog brudt, da en herre kommer ind i kupéen og sætter sig over for manden. Manden oplever at herren kigger på ham. Manden går helt i panik, da herren rejser sig for at tage sin jakke af, manden aner omridset af en pistol. Hans frygt for herren får ham til at gå over i kupéen ved siden af.

Manden sætter sig ned i den nye kupé. Han glæder sig til at komme frem til sin destination og blive reddet af specialisterne. Men der er stadig fire stationer tilbage. Presset stiger, da han synes at genkende to herrer fra den anden kupé. Hvad kan det betyde? Manden synes de ser skumle ud. De forekommer ham høje og bredskuldrede. De har lange læderfrakker og solbriller på. Manden frygter inderligt at de har maskingeværer under jakken. Mændene rejser sig op for at sætte deres tasker op i bagagenettet. Manden oplever at mændene kigger tilbage og giver signal til herren i den første kupé. Manden mærker pludselig en angst han aldrig har oplevet før.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver