Nu til dags vil de fleste teenagere hellere dovne den af med sine venner eller alene, i stedet for at dyrke noget sport, leve sundt og have en god kondition.
Det er ulækkert at svede
De fleste teenagere orker ikke at dyrke sport, i stedet for bruger de denne undskyldning (”Det er ulækkert at svede”). 70 % af Danmarks befolkning er overvægtige. I stedet for at begynde til sport og tabe sig, bruger de nogle dumme undskyldninger for at slippe med at træne. Men det går kun ud over dem selv, fordi man taber sig ved at svede og man lever sundt. ”Jeg synes selv at det meget hyggeligt at vågne lørdag eller søndag morgen og spille en god omgang fodbold”, siger: Caroline.
Dette billede viser en mand, der dyrker sport, fordi han vil leve sundt.
Førsteholdet eller fester?
Dem som spiller på første holdene nu til dags vælger at tage til fester i stedet for at tage til deres kampe eller træninger.
Det er dumt af teenagerne at vælge at feste. At feste ødelægger en kondition, og man lever usundt. Procent skalaen viser at 70 % af Danmarks befolkning ikke dyrker sport, i stedet for sidder de der hjemme og sover, spiser spiller computer spil og sover igen, hvilket gør at de tager på.
Det er gratis at oprette en konto