1 / 4 sider - klik for at bladre

Joules lov: forsøg og beregninger

  • Fysik
  • Afleveret til 7
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Joules lov: forsøg og beregninger er en fysik-opgave fra 2006, afleveret til karakteren 7. Fylder 4 sider (532 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for Joules lov og beskriver et forsøg, der påviser sammenhængen mellem strøm, modstand og varmeudvikling i en elektrisk leder. Dokumentet indeholder forsøgsopstilling, sikkerhedsforanstaltninger, udførelse, teori, resultater og beregninger samt en konklusion om afvigelsen fra det teoretiske resultat.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret og komplet laboratorierapport om Joules lov. Indeholder detaljeret forsøgsbeskrivelse, teori, beregninger og diskussion af fejlkilder.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • eksperiment
  • elektrisk modstand
  • energi
  • fysik
  • joules lov
  • kalorimeter
  • temperaturmåling
  • varmeudvikling

Formålet med forsøget er at påvise og bevise Joules lov.

Udstyr:

Kalorimeter skål.

Modstand efter eget valg.

Batteri eller strøm forsyning.

Ledninger og krokodillenæb.

Vand.

Termometer.

Ur (til at tage tid).

Vægt

Forsøgsopstilling:

10V/1A

Sikkerhed:

Ved dette forsøg er der, som ved de fleste fysiske forsøg, ikke de store forholdsregler.

Dg skal man jo selvfølgelig tænke sig lidt om når man ”leger” med strøm, og det skal også lige nævnes at modstanden godt kan blive temmelig varm.

Udførelse:

Mål på vægten hvor meget kalorimeter skålen vejer. Fyld derefter vand i kaloriemeter og mål igen hvad den vejer. Disse oplysninger skal man bruge senere til udregningerne.

Efter det putter du modstaden i skålen med vand og til slutter den til strømforsyningen. Sørg for at måle start temperatur for vandet. Sørg for at få en lav start temperatur som muligt. Stuetemperatur på 20 grader er fint. Så tænder man for strømforsyningen og starter uret og måler temperaturen. Skriv temperaturen ned efter hvert minut. Når temperaturen er stabil kan du stoppe forsøget.

Teori:

Når der er sluttet strøm i en ledning, vil ledningselektronerne i ledningen støde mod de forskellige ioner ved passage af lederen.

Disse stød får de enkelte ioner til at stå og vibrere, og det er på makroskopisk plan identisk med en temperatur forøgelse. Elektriske ledere kan således skabe varme, hvilket er en velkendt sag. Derved må man så kunne sende en større strøm igennem ledningen og derved få flere elektronsammenstød, og igen derved større mængde varme.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver