Side 1 af 2

Global opvarming

Global opvarming er en biologi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 2 sider (298 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 2. april 2013.

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Karakter -
  • 2 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Global opvarming

Det nogle facts om globalopvarming lidt mere detaljeret mh til hvad der kommer præcis til at ske med de forskellige verdens dele.

Uddrag fra opgaven

Konsekvenser. Europa Den nordlig Europa vil få en del mere nedbør i fremtiden. Den sydlig Europa vil tørkeperioder. Oversvømmelser i kyst og inde i lande. Sneen ved bjergene vil være væk, så kan man ikke tag på skiferie. Mindre vandresurser til vandkraft, landbrug og drikke vand. Spanien vil få mindre turister, da deres golfbaner tørker. Det er det de tjener mest på. Stærkere hedebølger Stærekere hedebølger medføre til sygedomme til de ældre mennesker. Det øger risikoen for skovbrænde. Nordamerika Flere oversvømmelser pga. vandets stigning og pga. ekstreme storme. Øget fordampning. Skadelig insekter overlever og er en trussel. De overlever pga.

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver