En novelle er en historie der skrives af en forfatter, det er en kort historie(ca.2-8 sider). Den kan ligne virkeligheden, men er opdigtet. Den handler kun om en ting/har kun et handlingsforløb. Man kender personerne fra starten.
Traditionel novelle
Novellen hedder Catwalk.Det er en traditionel novelle. Den har alle trækkende:den ender overraskende,det er et seriøst emne der sætter mange tanker i gang,den indeholder følelser og brede persons beskrivelser,og den findes i en novellesamlingen: Tretten Tynde Teenagere, som er udgivet i 2011.
Kort om teksten
Den er skrevet af Jesper Wung-Sung.Facts om Jesper:
født og opvokset i Marstal, debuterede med novellen To ryk og en aflevering.
Catwalk er skrevet i 2010, men udkom i novellesamlingen Tretten Tynde Teenagere i 2011.
Ind i teksten:
Handlingen
Handlingen er enkel. Den handler om at nok aldrig er nok , og om hvor langt man vil gå for at være i fokus. Pigen i historien Veronica har fået lavet pumaøre for at fange en drengs opmærksomhed og det går faktisk rigtigt godt indtil Polly hendes rival kommer ind med hendes panterhale. Så smuldre Veronicas verden, fordi Polly kommer ind og stjæler opmærksomheden og Leon. Hun prøver at kysse Leon senere på aften men bliver afvist. Hun tager hjem og har det rigtig dårlig, hun brækker sig et par gange og bliver ved med at tænkte på den smukke panterhale som Polly har. Derefter sidder hun I sin seng og kigger i et katolog, hvor hun ser et par antilopehove som hun bare må eje. Så nu er hun fast besluttet på at få de antilopehove, også vil hun til den fest der skal være lørdagen derpå. Vente, ligesom Polly havde ventet, vente på alle var der, så alle kunne se hendes smukke nye antilopehove.
Det er gratis at oprette en konto