1 / 3 sider - klik for at bladre

Ferieskuffelsen

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Ferieskuffelsen er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.471 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 25. april 2013.

Novellen 'Ferieskuffelsen' handler om en ung pizzabud, der vinder en ferie, men skuffes dybt, da destinationen viser sig at være Ballum i Sønderjylland frem for en luksuriøs charterrejse. Opgaven beskriver hovedpersonens rejse, både fysisk og mentalt, fra bitterhed til en erkendelse af at finde det positive i det uventede. En fortælling om forventninger og virkelighedens møde.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
En velskrevet og komplet novelle med en klar fortælling og morale. God til inspiration for andre elever i dansk.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
12
  • ballum
  • ferie
  • forventninger
  • hverdag
  • novelle
  • rejse
  • skuffelse
  • sønderjylland

Jeg sad foran min computer. Jeg sad bare der og surfede rundt, og pludselig faldt jeg over en reklame. Det var en konkurrence, hvor man kunne vinde en ferie, så jeg trykkede på den. Den sendte mig videre til en anden hjemmeside, med billeder af smukke hoteller med swimmingpools, jacuzzi, og andre luksuriøse ting. Der var ingen konkurrence betingelser, så jeg skrev min e-mail, mit mobilnummer, mit navn og min adresse.

Jeg arbejdede som pizza bud, for at tjene penge til en ny bærbar. Jeg havde lige været ude med den sidste pizza da min mobiltelefon ringede: ”Tillykke! Du er den heldige vinder af en ferie!” jeg sagde ikke noget, men han snakkede bare videre, ”Konkurrencen foregår på den måde at du skal gå ind på vores hjemmeside og indtaste en kode som er blevet sendt til dig via e-mail” Han sagde farvel og lagde på.

Da jeg kom hjem løb jeg som det første hen til mine forældre, i stor begejstring for at fortælle om konkurrencen. Derefter tændte jeg min computer, og for at tjekke min mail. Den var kommet. Den lå bare der og ventede på at blive åbnet. Jeg åbnede den og fik min kode, gik ind på hjemmesiden og Tastede den ind. Der kom et skrabelod frem med en tekst ovenover hvor der stod: ”Skrab dig til din gevinst! Få 3 ens byer og vind!” jeg håbede på det bedste og begyndte at skrabe. Den første blev Lloret De Mar i Spanien, den anden Çesme i Tyrkiet, og så de sidste 3 blev Ballum i Sønderjylland. Jeg var meget skuffet. Det var ikke lige det, jeg havde forestillet mig da jeg blev ringet op af manden fra rejseselskabet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver