1 / 20 sider - klik for at bladre

Mellemøsten: Suverænitetsdannelse, aftaler og Zionismens rolle

  • Dansk
  • 2.g el. lign.
  • Afleveret til 12
  • 20 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mellemøsten: Suverænitetsdannelse, aftaler og Zionismens rolle er en dansk-opgave fra 2006 til 2.g el. lign., afleveret til karakteren 12. Fylder 20 sider (3.597 ord, ca. 16 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Denne opgave redegør for Mellemøsten-konflikten med udgangspunkt i tiden efter 1945. Den beskriver dannelsen af staten Israel, Zionismens rolle som ideologi og praksis, samt de afgørende forhandlinger og aftaler. Opgaven diskuterer også forskellige meninger om processen og perspektiverer til den danske modstandsbevægelse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid historisk analyse af Mellemøsten-konflikten, Zionismen og dannelsen af Israel. Velfunderet og struktureret.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • 1945
  • balfour-erklæringen
  • historie
  • israel
  • konflikt
  • mellemøsten
  • palæstina
  • suverænitet
  • zionisme

” I Palæstina agter vi ikke at rådføre os med de øjeblikkelige beboere om deres ønsker ....Zionismen er af væsentlig større betydning end ønsker og fordomme hos de 700.000 arabere, som nu bebor det gamle land ... jeg tror ikke, at zionismen vil skade araberne, men de vil aldrig ønske den velkommen”.Arthur James Balfour.

Indledning

Jeg har valgt at skrive om mellemøsten afgræset i tid til 1945. Jeg følte en lyst til at beskrive de begivenheder som lå til grund for blandt andet dannelsen af staten Israel og zionismens rolle både som ideologi og som praksis.

Jeg vil komme ind på både de forhandlinger og aftaler som parterne indgik og forskellige meninger om processen.

Selvom der er andre videnskabelige retninger, der fx tager udgangspunkt i, at enhver konflikt bunder i en kamp om ressoucer, så tager jeg i min opgave udgangspunkt i, at konflikten i Mellemøsten bunder i en religiøs konflikt. Man kan på en abstrakt måde sige, at konflikten blev grundlagt, da jøderne med Moses i spidsen udvandrede fra Egypten. Konflikten startede da Islam så dagens lys, og da jødedommen grundlagdes og groede ved Jordan-floden.

Baggrund

Mellemøst-konflikten startede for mange tusinde år siden. Man kan som skrevet, spore problemet tilbage til Moses’ udvandring fra Ægypten. Konflikten har altså et religiøst grundlag. I alle årene har stridspunkterne været Gaza, Vestbredden og Golan-højderne. Alle tre steder med religiøs betydning.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver