Bogen hedder ”Mord i mørket”, den er skrevet af Dan Turéll, og er den første af hans værker i serien af kriminalromaner. Det er en krimi, det siger sig selv, når man læser titlen ”Mord i mørket”. Romanen er skrevet i år 1981, den er trykt af forlaget ”Borgen”. Den blev trykt på forlaget ”Borgen”, fordi ”Gyldendal” nægtede at trykke den.
En Freelance-journalist bliver en ringet op af en grødet stemme fra Saxogade 28B. Den fortæller ham, at han skal møde op på Saxogade 28B. Den Navnløse genkender ikke stemmen, for det lyder bare som en fuld mand, der er på randen til det absolutte sammenbrud. Så Den Navnløse forkaster bare invitationen.
Næste dag finder han ud af at den 67-årige folkepensionist Emil Christensen, blev fundet myrdet. Hans adresse var Saxogade 28B den selv samme adresse, som Den Navnløse fik en opringning fra. Han beslutter så at fortælle det til politiet. Da han kommer hen på politimyndigheden (politistation), på Halmtorvet møder han Ehlers. Ehlers er politiinspektør, og det er ham der skal afhøre ham. Ehlers er 45 år gammel, det får vi at vide mellem linjerne. Til at starte med tror de ham ikke, sådan bliver Den Navnløse en af de mistænkte.
Det er gratis at oprette en konto