Sofie er skolens flotte og populære pige og Simon er skolens nørd. Ham alle de populære mobber – også Sofie. Da Sofie flytter ind i huset ved siden af Simon, lærer de hinanden at kende, og de opdager begge sider ved den anden, som de kan lide.
I skolen holder de facaden, men hjemme udvikler deres venskab sig til kærlighed. Simon ved hurtigt, at han er forelsket, men Sofie kæmper mod sine følelser. Hun ved at forholdet til Simon vil ændre hele hendes liv; Vil hendes venner vende hende ryggen, kan hun stole på Simon og er han overhovedet værd at satse på?
Mange ungdomsbøger handler om unge som har svære problemer med store konsekvenser. Denne er anderledes og nogle vil måske kalde den en triviel bagatel. Men nogle gange har man bare brug for lidt sukker, og jeg kan lide historien, fordi Simon og Sofie er helt almindelig teenagere med almindelige teenageproblemer. Det er bestemt ikke en roman med store dramaer men en sød og øm kærlighedshistorie.
Uddrag fra opgaven
Simon og Sofie Forfatter: Emma Granholm Titel: Simon og Sofie Sideantal: 206 Forlag: Thorup Udgivelses år: 2007 Trygt i Ungarn, udkom i 2006 i Stockholm, (Sverige) på svensk, og i 2007 på dansk i Danmark. Referat: Simon er klassens taber, mens Sofie er klassens mest populære pige. Sofie og hendes venner Rikke, Camilla, Jonas og Benjamin er de ”onde” i klassen. De mobber de fleste, men mest Simon. Simon har faktisk bare et lorte liv, men hans ven Mikael hjælper ham igennem det meste af det. Det bliver påskeferie og Simon glæder sig bare til at komme væk fra Sofie,
Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.
Få fri adgang