1 / 2 sider - klik for at bladre

Pinatubo vulkanen: fakta og udbrud

  • Geografi
  • Tidligere end 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Pinatubo vulkanen: fakta og udbrud er en geografi-opgave til Tidligere end 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (329 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2013.

Redegørelse for Pinatubo vulkanen i Filippinerne, herunder dens type som keglevulkan og dens placering mellem den Filippinske plade og Stillehavspladen. Dokumentet beskriver det store udbrud den 15. juni 1991, dets årsager og de omfattende konsekvenser for nærområdet, herunder tab af liv og fordrivelse af indfødte Aeta-beboere. Opgaven giver også fakta om vulkanens størrelse og historiske betydning.

Redaktørens vurdering
7 God
Faktuel redegørelse om Pinatubo vulkanen i Q&A format. Giver grundlæggende information om vulkanen, dens udbrud og konsekvenser, hvilket kan være inspirerende for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • 1991
  • filippinerne
  • geografi
  • keglevulkan
  • naturkatastrofer
  • pinatubo
  • pladetektonik
  • vulkan
  • vulkanudbrud

3. Kegle vulkan. En keglevulkan udspyr trykflydene lava, hvilket betyder at den ikke særlig tit går i udbrud, men derimod er udbrudene meget kraftige (Strato vulkan på latinsk, som betyder ”lagdelt”)

4. Mellem den Filippinske plade og stillehavs pladen

5. Destruktive planderande (Hvilket betyder at den ene går ned under den anden)

6. Den er ca. 2950 kvm stor.

7. Krateret er ca. 2 km i diameter

8. Den er 1485 stor

9. Af lavastrømme og basaltholdig lava

10. Den ligger på det tropiske klima bælte

11. Asien

12. Den 15 juni 1991

13. Folkene i nærområdet dyrkede rismarker og sukkerplantager, hvor det meste af det blev begravet, men noget af det fungere fint igen.

Det begyndte året i forvejen,1990 den 16.juli med, at et jordskælv, som målte 7.8 på Richters skala, ramte egnen ca.100 km nordøst fra Pinatubo. Den 12 juni 1991 kom der en stor aske/gas sky og 3 dage senere gik den i udbrud

16. De noget at rede 100.000, men 800 døde. Hvoraf 350 døde lahars, som er mudderstrømme, og 450 døde af sult og sygdomme.

18. Omtrent 20.000 indfødte Aeta-beboere, en gruppe dværgfolk, som holder til i højlandet på øen Luzon, blev totalt fordrevet fra deres områder i årevis. Rismarker og sukkerplantager som ikke blev begravet, under mudderstrømmene og lava, fungere fint igen. Pinatubo ligger 90 km nord for hovedstaden Manila og 24 km vest for byen Angeles

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver