1 / 13 sider - klik for at bladre

OSO - politi

Det er gratis at oprette en konto

OSO - politi er en samfundsfag-opgave fra 2014 til 10. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 13 sider (3.925 ord, ca. 17 min. læsning) og blev publiceret 14. maj 2020.

Oso aflevering lavet i 10 klasse, jeg fik karakteren 10 for denne opgave. Jeg håber at det kan give jer andre lidt inspiration

Kasper Vestergaard Nielsen Vejleder: Michael Rasmussen Elevnummer: 133

Indholdsfortegnelse

P E Redder Uddannelsesplan.. Minuddannelsesplan.dk Ø Optagelse og adgang I Det fysiske og psykiske pres Logbog P A K K . . ..s.4 s.5 .s.5 .s.6-7 ..s.8 .s.8-9 ..s.10 .s.10 .. s.10 s.11 .s.2

Problemformulering

Jeg har fået lavet en problemformulering, og den lyder sådan: Kan jeg mon klare det psykiske og fysiske pres, der følger med som redder, og kan jeg holde hovedet koldt, når det for alvor gælder?

Emnebegrundelse

I OSO-opgaven, har jeg valgt at skrive, om arbejdet ”redder”, da jobbet er meget spændende og anderledes. Jeg har længe gået og overvejet, hvad jeg godt kunne tænke mig at blive, når jeg engang bliver voksen, og færdig med skoleuddannelsen, men til sidst, er jeg kommet frem til, at jeg godt kunne tænke mig, at være redder. Som redder, kommer man ud for en masse forskellige udfordringer, såsom folk der er meget påvirket af alkohol eller, at en mindre årige, er kommet til skade, som kan være ret frygtelig, og hvor man så også skal informere, den til skadekommendes forældre om ulykken, som kan takle det på mange forskellige måde. En af de afgørende grunde til, at jeg har valgt dette arbejde er, at jeg ikke er typen, som kan sidde dag ud og dag ind på et indelukket kontor og sidde og skrive under, på en masse forskellige papir, som jeg synes ville være uoverskueligt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver