1 / 2 sider - klik for at bladre

Personkarakteristik af Sten

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Personkarakteristik af Sten er en dansk-opgave fra 2014 til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (459 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 16. juli 2026.

Denne opgave indeholder en personkarakteristik af hovedpersonen Sten. Den beskriver hans liv på en losseplads, hans forhold til lillesøsteren Nanna og faren Jefsen, samt hans venskaber med Søren og Lucas. Opgaven kommer ind på Stens temperament, styrke og udvikling gennem historien.

Redaktørens vurdering
7 God
En fyldestgørende personkarakteristik af Sten, der beskriver hans baggrund, relationer og udvikling. Teksten er informativ og kan give inspiration.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • familieforhold
  • losseplads
  • personkarakteristik
  • sten
  • søskendeforhold
  • temperament
  • ungdomsliv
  • venskab

Sten bor på en losseplads, sammen med hans lillesøster Nanna, og hans far som bliver kaldt Jefsen af hans venner. Han har kun 2 venner som hedder Søren og Lucas. Sten har et kæmpe temperament. Stens mor er død, hun døde af kræft. Hun havde hvis kræft i maven et eller andet sted, eller hun havde i hvert fald ondt i maven.

Sten er meget stærk, og det fandt han ud af i en tidelig alder. Han har tæsket alle på årgangen undtag Søren Snif og Lucas. Det er en af grundene til at de er venner :)

Sten er for langt siden gået ud af 9. klasse, men han er bare ikke rigtigt kommet videre. Sten vil ikke have sig en uddannelse, lige som de andre. For den gang hvor Sofie flyttede, aftalte de at, de skulle de holde meget sammen.

Søren er ca. 17-18 år og er karseklippet med 3mm. Stens familie har ikke så mange penge. Så faren er en ”gør-det-selv” mand, han for mange af de ting, de har fra lossepladssen. Sten har et meget stærkt ”familie-bånd”. Sten, hans far og lillesøster.

Sten har også en storesøster, hun hedder Sofie. Men Sofie skred fra dem, da hun var 13 år gammel. Før var de 5, så 4, og nu er de 3. Så de skal holde godt sammen, lover de hinanden.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver