1 siders PDF

En dag i Djurs Sommerland

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 1 side PDF

Det er gratis at oprette en konto

En dag i Djurs Sommerland er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (172 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 27. april 2014.

Dette dagbogsnotat beskriver en familieudflugt til Djurs Sommerland den 19. juli. Forfatteren fortæller om at prøve mange forlystelser, spille minigolf og se et akrobatisk show. Oplevelsen kulminerer med en spændende episode, hvor 'Skatteøen' går i stå midt i turen.

  • dagbog
  • djurs sommerland
  • familieudflugt
  • forlystelsespark
  • personlig beretning
  • skatteøen

I dag Den 19. juli var jeg i Djurs Sommerland med min familie. Vi startede med at køre om morgenen, og det tog ca. 1 time og 30 min. at komme til Djurs Sommerland. Da vi ankom til Djurs Sommerland var skatteøen den første forlystelse, som jeg prøvede, fordi den så sjov og underholdende ud. Jeg prøvede skatteøen ca. 7 gange. Jeg prøvede mere end 20 forskellige forlystelser, og de var alle sammen lige sjove. Jeg spillede også minigolf med 5 andre familiemedlemmer, og der kom jeg på en 3. plads, jubi. Jeg så også et show med nogle folk, der lavede akrobatiske spring fra 25 meters højde ned i et dybt bassin. Da jeg prøvede skatteøen for sidste gang, skete der noget forfærdeligt. Piraten gik i stå, lige da den var på vej op ad den store bakke, men heldigvis kom de ned igen ca. 15 min. efter. Jeg har haft det så sjovt, og det var helt klart den bedste ferie, jeg nogensinde har oplevet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver