1 / 3 sider - klik for at bladre

Boganmeldelse: 'De Gale' af Kim Fupz Aakeson

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Boganmeldelse: 'De Gale' af Kim Fupz Aakeson er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (876 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 22. september 2014.

Denne boganmeldelse af Kim Fupz Aakesons science fiction roman 'De Gale' giver et resume af handlingen, hvor to venner rejser gennem et samfund ramt af hukommelsestab. Opgaven indeholder personkarakteristik af Steff, Topper og Popsy, samt en analyse af komposition, fortællermåde og synsvinkel. Desuden diskuteres romanens tema om venskab og dens budskab om at værdsætte det man har, med en perspektivering til verdenskrige.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid boganmeldelse med resume, personkarakteristik, analyse af komposition og fortællerteknik, samt diskussion af tema og budskab. Giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • de gale
  • fortællerteknik
  • karakteranalyse
  • kim fupz aakeson
  • postapokalyptisk
  • roman
  • samfundskritik
  • science fiction
  • ungdomsroman
  • venskab

Forfatter: Kim Fupz Aakeson. Kim blev født d. 12 september 1958 i København. Han er en dansk forfatter, han skriver mange noveller og romaner, men har også skrevet børnebøger.

Genre: Det er en science fiction roman.

Resume: ’De Gale’ omhandler de to venner Steff og Topper, og deres rejse gennem et kaotisk samfund i år 2010. Samtlige borgere over 25 år bliver nemlig ramt af en virus der gør af de lider af hukommelsestab, selvforståelse og virker i det hele taget som om at de er blevet sindssyge. Imens alt dette foregår, studerer Steff og Topper sammen på Sydinstitutet i Sønderjylland, hvor de begge kæmper for at få en biograd. Men da Steff får nyheden at vide, pakker han straks sine ting da han frygter at hans familie i Helsingør også er blevet ramt af denne virus. Topper insisterer på at tag med, og sammen trodser de forbuddet om at forlade skolen, og drager ud til et uforudsigeligt og skræmmende samfund.

Tid, sted og miljø: Vi kommer vidt omkring da vi tager afsæt i Sønderjylland, og kommer igennem forskellige byer hele vejen til Sjælland. Lige fra skolemiljøet til deres ophold på kasernen, og videre på diverse landeveje og privatejendomme. Steff og Topper er fra middelklassen, mens Popsy tilhører underklassen, der blandt andet kan ses meget på hendes udsende, tøjstil, ordvalg og væremåde. Vi er i år 2010.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver