1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Dan Turells digt 'Pas på pengene'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Dan Turells digt 'Pas på pengene' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (908 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 7. november 2014.

Denne opgave indeholder en analyse af Dan Turells digt 'Pas på pengene' fra 1973, der kritiserer samfundets fokus på penge og materialisme. Opgaven undersøger digtets lyriske træk, herunder jeg-fortæller, bogstavrim og besjæling, samt dets budskab om afhængighed. En personlig refleksion over pengenes betydning i hverdagen perspektiverer digtets temaer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Dan Turells digt 'Pas på pengene' med fokus på temaer som afhængighed og materialisme. Inkluderer en velformuleret personlig refleksion.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • afhængighed
  • dan turèll
  • digtanalyse
  • lyrik
  • materialisme
  • pas på pengene
  • penge
  • samfundskritik

Digtet ’Pas på pengene’ er skrevet af Dan Turell i 1973 og er en del af digtsamlingen ’Drive-in digte’. Det handler om at penge betyder alt for meget. Folk glemmer helt at elske og nyde livet. Penge er ligesom stoffer. Hvis du bliver afhængig er det bare for sent og det kan overtage dit liv. Han mener at vi burde skaffe os af med alle penge og bare tænke på kærlighed og lysten til at elske, fordi i sidste ende er penge dødsensfarlige. Han fortæller om en oplevelse hvor folk værdsatte penge højere end deres livs værdier.

Man kan tydeligt se at det er et digt, fordi der er en jeg-fortæller der tænker og gør sig tænker om en ting. Der mange bogstavrim og masser af gentagelser. Opbygningen er også i strofer, hvor mange af dem springer ned på næste linje og giver en poetisk. Digtet er et lyrisk digt, da han kommer med sin personlige mening om penge og hvad de betyder for ham og hans hverdag. Den fortalte tid er kun over en kort stund, da han bare står og snakker om hvad han mener om penge. Fortælletiden synes jeg er uklar, fordi at selv i dag er penge jo et stort problem, og det kører vores hverdag, som Dan Turell skriver i digtet. Afsenderen er en person, der selv har været meget afhængig af penge. Personen vil gerne viderebringe budskabet om at penge kan være farligt og at man bare skal komme af med dem så hurtigt man kan. Han henvender sig nok egentlig til alle. Alle mennesker har været eller kommer til at komme i kontakt med penge.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver