1 / 5 sider - klik for at bladre

Unge og fritidsjob

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 5 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Unge og fritidsjob er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 5 sider (1.422 ord, ca. 6 min. læsning) og blev publiceret 10. december 2014.

Denne artikel undersøger unges fritidsjob og deres konsekvenser for skolegang og personlig udvikling. Den belyser, hvordan fritidsjob påvirker ansvarsfølelse, bidrag til familieøkonomi og forberedelse til voksenlivet. Artiklen diskuterer også udfordringer som arbejdsulykker og balancen mellem arbejde og skole.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet artikel om unges fritidsjob, der dækker flere relevante aspekter som skolegang, ansvar og økonomi. God struktur og indeholder interviews.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • ansvarsfølelse
  • arbejdsulykker
  • familieøkonomi
  • folkeskole
  • fritidsjob
  • skolegang
  • uddannelse
  • unge

Mange unge vælger selv at få et arbejde så de kan have det sjovt efter skolen og når de er sammen med venerne.

lere unge i dag har et fritidsjob, men går det ud over skolen og lektierne? Det har vi spurgt et par elever fra Frederiks skole om. ’Ja det påvirker da lidt min skolegang fordi at jeg arbejder næsten på fuld tid i en tøjbutik både i hverdagene og i weekenderne så alt min tid går faktisk til det.’ Fortæller Mathias Sørensen ’Men jeg forsøger at følge med i skolen og med lektier, men jeg vil da hellere ud og tjene nogle flere penge, men skolen skal jo også passes så jeg kan komme ud med nogenlunde gode kartere’ Fortæller Mathias til sidst. Vi fik også et interview med Mads Bangshøj fra Løgstrup skole som arbejder på en gård efter skole og i weekenderne. Mads fortæller til avisen ’Det påvirker mig meget at gå i skole til kl. 15 hver dag. Har ikke så meget tid til og være på mit arbejde da jeg kun kan være der omkring 3 timer om dagen. Har heller ikke tid til at være sammen med vennerne om aften fordi hvis man ikke når at lave de lektier skal man jo lave dem hjemme og så kan man ikke være sammen med vennerne.’ Mads Bangshøj fortæller også at ham overvejer at flytte på en privat skole og få færre timer, men så tager det jo tid at komme frem og tilbage.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver