Side 1 af 2

Terrorisme

Terrorisme er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 12. Opgaven fylder 2 sider (1.167 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 14. december 2014.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 12
  • 2 sider PDF
  • 4 downloads

Skribentens beskrivelse af Terrorisme

Man skal give sin meninger om terror og den nye terrorisme i kilde 1. I kilde 2 skal man give sin personlige mening om et citat. I kilde 3 skal man skrive hvorvidt det er okay, man bruger terror, som underholdning.

Uddrag fra opgaven

Terrorisme Spørgsmål til kilde 1: Hvad forstås der ved begreberne ”terrorisme” og ”den nye terrorisme?” Når man hører ordet terrorisme, falder manges tanker på flyangrebene på World Trade Center i 2001, eller da unge nordafrikanske mænd sprængte sig selv i luften i Madrid. Men hvad mange ikke ved er, at terrorisme ikke kun er noget, som er blevet skabt og brugt af stærkt højreorienterede sunni-muslimer. Tværtimod har det været brugt i mange andre sammenhænge gennem mange år. Den moderne terrorisme blev grundlagt i Rusland i 1878, ved navn Narodnaja Volja, der betyder Folkets Vilje. De mente ikke, at de kunne

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver