En beskrivelse at prøveudtagnings metoden, hvor prøven blev taget, hvilke observationer der blev gjort på stedet.
Vi tog ud til Charlottelund skov en regnvejrsdag hvor vi, fandt det perfekte sted at grave vores jordprøve op. Vi brugte en skovl til at grave det jorden op, dernæst tog vi et prøverør på 371cm3 og lag vores jordprøve der. Bagefter lag vi resten af jorden vi ikke skulle bruge tilbage i det hul vi havde gravede.
En forklaring på hvad de variable vi bestemmer er.
(porøsitet)
Det volumen der ikke er jord, sten og organiske materialer, det forklar hvor tæt jorden er, og hvor meget luft eller vand der opgøres i volumen per volumen (%)
(markkapacitet)
markkapaciteten er det maksimale vandindhold som jorden kan indtage, hvis jorden smider de resterne vand ud kaldes det over-markkapaciteten
(aktuelt vandindhold)
prøvevolumen = Phi*((D/2)*(D/2))*H)
Volumen af prøverøret = 371cm3
En kort beskrivelse af fremgangsmåden i laboratoriet.
Først så vejede vi den samlede prøve i plastikposen, dernæst vejede vi filteret og tragten. Så satte vi tragten i prøveglas hvor vi også satte filteret i og hældte prøven forsigtigt i tragten og tykkede den forsigtigt sammen så den var lige så tæt som i naturligt leje. Vi tog så den tomme pose og vejede den igen. Så hældte vi forsigtigt og jævnt fordelt vand på prøven til den blev gennemvåd og begyndte at dryppe ud i tragten. Vi lod den stå til den holdte op med dryppe, hvor vi derefter sætte prøveglasset på en vægt og nulstillede vægten, hvor vi så satte tragt og prøve på vægten og aflæste den samlet prøve. Vi vejede foliebakken og hældte prøven i bakken for at fordele den jævnt. Til sidst vejede vi det våde filter og lod prøven tørrer i 24timer ved 100grader. Hvor vi så kom tilbage og vejede den tørre prøve og foliebakke.
Det er gratis at oprette en konto