1 / 2 sider - klik for at bladre

Fangeflugt fra Vestre Fængsel og sikkerhedsdebat

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fangeflugt fra Vestre Fængsel og sikkerhedsdebat er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 2 sider (649 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 11. januar 2015.

Denne reportage beskriver en opsigtsvækkende fangeflugt fra Vestre Fængsel i København, hvor to mænd kun opnåede ti minutters frihed. Opgaven redegør for hændelsesforløbet, fængselsinspektørens og indenrigsminister Bertel Haarders reaktioner, samt den bredere diskussion om fængselssikkerhed og ressourceforbrug.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet reportage om fangeflugt med relevante citater og diskussion af fængselssikkerhed. God struktur og informativ.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • bertel haarder
  • fangeflugt
  • fængselssikkerhed
  • kriminalitet
  • københavn
  • politik
  • samfundsdebat
  • vestre fængsel

2 unge mænd kravlede søndag eftermiddag over murene i vestre fængsel, men de 2 unge mænd nåede kun at smage friheden i 10 minutter før de igen blev fanget og sat bag tremmer.

Af [NAVN A]

Søndag eftermiddag fik vestre fængsel i Kø-benhavn en meddelelse om at 2 unge mænd var sprunget over den ellers sikre mur i fæng-slet. De 2 mænd var tilsyneladende trætte af at sidde bag tremmer og prøvede derfor at flygte fra vestre fængsel, men deres flugt blev ikke som de ville have det.

Efter de var sprunget over muren så et vidne dem praje en rød taxa på Enghavevej, og meddelte fængslet og politiet Om oplys-ningerne, og politiet fik hurtigt opsporet den røde taxa, men da politiet ankom til vognen var der ingen fanger at se. ved et nærmere kig i vognen fandt politiet dog de 2 mænd i bund-en af taxaen de havde forsøgt at gemme sig ved at ligge sig i bunden af bilen. Jagten på de 2 mænd sluttede på Borgbjergvej, og de 2 fanger blev anholdt uden dramatik og blev bragt sikkert tilbage til fængslet og igen sat bag tremmer.

Fængslets undre sig over hvordan det kunne lade sig gøre at de 2 mænd var i stand til at kravle over den ellers ifølge fængsels inspek-tøren ”sikre mur” og vil efter flugten kigge nærmere på sikkerheden omkring vestre fængsel.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver