Jeg bestiller mine flybillet som en afbudsrejse fra Sundsvall, Sverige til Købehavn, Danmark. Jeg skal til juleaften hos Farmor og overnatter hos mine forældre. Jeg så 2 dage før mit eget flystyrt et andet flystyrt i TV’et i Asien, og tanken havde aldrig strejfet mig at jeg selv ville opleve sådan en grusom og uhyggelig oplevelse.
Vi har været i luften i omkring 20 minutter, og vi oplever lidt turbulens grundet lufthuller. Folk virker lidt nervøse over lufthullerne – mest ældre mennesker - eftersom de virker lidt voldsomme, men de fleste virker uberørt. Vi bliver bedt om at tage sikkerhedssele på igen godt 5 minutter efter vi har fået lov til at tage den af. Piloten siger i speakeren at det er grundet lufthullerne og turbulensen, men at alt nok skal gå. Der går omkring 5-10 minutter og vi bliver informeret om i speakeren at de er nødt til at nødlande i Arlanda Lufthavn i Stockholm, Sverige.
Pludselig går der noget galt, vi får intet at vide, men jeg kan mærke på personalet, at der er noget galt. Flyet ryster lidt mere, end det har gjort hele turen. Endelige får vi noget information efter 30 sekunder, som føltes som 30 timer. Der er tusindvis af babyskrig og mindre børn sidder også og græder. Nogle er allerede gået i chok. Pludselig bliver det meget voldsomt og håndbagagen bliver kastet rundt over alt. Folk får det i hovedet, og en enkelt person besvimer af det hårde slag som rammer lige over øjet. Piloten siger over speakeren ”Fem minutter til nødlanding – problemet er voldsommere end først tolket og vi er nødt til at nødlande.” Han virker lidt nervøs i stemmen men forholder sig forholdsvist roligt. En stewardesse går forbi mig, og prøver at forholde sig roligt og siger at alt nok skal blive okay, men jeg ser lige i gennem facaden og ved godt at det er meget alvorligt. Folk går i panik, det ryster helt vildt og det ville være umuligt at stå på benene. Jeg kigger ud af vinduet og vi er godt 10-15 meter over jorden. Jeg holder godt fast, og håber på det bedste men frygter det værste. Flere folk kigger ud af vinduet og de går i panik. Tusindvis af babyer græder og nogle folk sidder bare helt i chok. Vi bliver informeret om at der er fløjet en fugl ind i fly propellen og der er grunden til nødlandingen.
Det er gratis at oprette en konto