Side 1 af 2

Lidt om enhedslisten

Lidt om enhedslisten er en samfundsfag-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (608 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 14. maj 2015.

  • Samfundsfag
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF
  • 10 downloads

Skribentens beskrivelse af Lidt om enhedslisten

Det er lidt relevant information om enhedslisten. det er til et lille foredrag vi havde 1 dag til at lave i samfundsfag.

Uddrag fra opgaven

Om enhedslisten Enhedslisten blev grundlagt 1989 af Venstresocialisterne (VS), Danmarks Kommunistiske Parti (DKP) og Socialistisk Arbejderparti (SAP). Partiets listebogstav er Ø, i Folketinget er forkortelsen EL. Der er i alt 12 parti medlemmer med i Enhedslisten. Enhedslisten blev kom for første gang med i folketinget i 1994, og har derefter udviklet sig til et selvstændigt parti som har omkring 10 000 som stemmer på Enhedslisten idag. Udlændingepolitik De vil gøre det lettere for udlændinge at komme ind i Danmark. De siger nej til pointsystemer, tilknytningskrav og boliggaranti. Folk i Danmark skal have lov til at leve med dem de elsker,

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver