Side 1 af 4

Noter til celler

Noter til celler er en biologi-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren -. Opgaven fylder 4 sider (398 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 18. maj 2015.

  • Biologi
  • 9. klasse
  • Karakter -
  • 4 sider PDF
  • 22 downloads

Skribentens beskrivelse af Noter til celler

Dette er noter til celler, som jeg har taget, da vi gennemgik et forløb med det. Opgaven indeholder teori om celler, teori om dyreceller, teori om planteceller, teori om ribosomer, teori om cellefordeling og teori om de første organismer på jorden. Siden dette er noter, vil der ikke fremgå en karakter.

Uddrag fra opgaven

Celler CelleFørste celler var baktier som levede i vande og bestod af består af Membran, kromosom og Ribosomer. Mange simple celler i den og der er ikke særlig kompliceret DNA. Cellen kan også formere sig, hvis den er tilpasset miljøet. Cellen har en cellevæg, kromosomer (DNA) og Ribosomer som er protein/syntese bygning Cellerne udviklede sig og nogle af dem blev til dyreceller DyrecellerDyreceller kan leve overalt bare den har noget sukkerstof at leve af PlantecelleAlle planteceller består af grønkorn som også kaldes Chloroplast og de er grønne. Grønkorene danner fotosyntese. Og Mitochondrie laver respiration RibosomerDette består af Adenin, Guanin, Cysotsin

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver