Ødipuskomplekset afsluttes ved, at under indtryk af forældrenes overmagt, fortrænger rivaliseringen og det farlige ønske om at besidde den ene af forældrene og i stedet foretager en identifikation med forældreren af samme køn i et håb om senere og kunne blive ligesom vedkommende. bliver barnet fikseret til denne fase kan der opstå kønsidentitets problematikker i forhold til f.eks. homoseksualitet (altså mener freud at barnet identificerer sig for meget med den modst kønnede forælder.
Analyser vedlagte bilag “Jeg føler-altså er jeg” Den handler om kønsidentitet og om, at vi på trods af 30 års oparbejdelse af ligestilling. Der svarer pigen i teksten, at hun hellere vil være sygeplejerske end læge f.eks.
Diskutér andre forhold som kan tænkes at påvirke kønsidentitet dannelsen: Den måde børnene f.eks. bliver præsenteret for de forskellige lege og legetøj i dags institutionerne på, samt reklamer kan være en påvirkning til køns identitetsdannelsen. F.eks. hvis en dreng leger med en barbie dukke, kan han hurtig blive sat i bås af de andre børn samt forældre.
Latensfasen(hvilefasen) 6-12 år:
Gør rede for latensfasen: Latensfasen (af latin: latens, skjult) det er fasen efter ødipus fasen og strækker sig fra 6-12 års alderen. Dette er en fase hvor seksualiteten ifølge Freud ingen rolle spiller. Den afløses efterfølgende af puberteten hvor seksualiteten på ny dukker op som følge af kønsmodningen, og nu optræder i sin fuldt udviklede genitale form.
Det er gratis at oprette en konto