Hvad er ondskab? Det er der mange forskellige meninger om. Min mening om ”ondskab” er at, hvis nogen udøver vold på en person, og er målrettet på at gøre dem fortræd. Det mener jeg er ondskab.
I ens hverdag møder man ondskab i alle mulige forskellige former. Det er forskellig fra person til person, hvad de betegner som ondskab. Ens opfattelse af ondskab ændrer sig højt sandsynligt med alderen. Hvad er det børn synes er ondskab? Børn kan betegne det som ondt, hvis de får et nej af sine forældre. Hvad ser voksne som ondskab? Voksne ser nok lidt mere 11. September 2001 som noget ondskab, fordi de kan ikke følge deres tankegang om det. De synes det er helt uvirkeligt
Jeg synes, at terrorisme er ondskab. Hvordan kan nogen mennesker få sig selv til at dræbe uskyldige mennesker? Det er svært at fastligge, hvorfor nogen mennesker bliver terroister. Terroister ser det som noget helt naturligt at bruge vold imod andre mennesker. Jeg har selv oplevet et terroangreb for ca. 4 år siden, da jeg var ude at rejse. Vi var inde i en storby, hvor jeg pludseligt ser en mand skyde en helt uskyldig kvinde. Den oplevelse glemmer jeg aldrig, det var virkeligt ubehageligt, og det har virkeligt sat mit præg på, hvordan jeg stadig er bange for at gå alene om aftenen. Jeg har stadig tankerne om det inde I mit hovede, selvom det er 4 år siden.
Det er gratis at oprette en konto