”Slik” er et uddrag fra novellesamlingen Bavian af Naja Marie Aidt. Den blev udgivet i 2006. Novellen/ Novellesamlingen er skrevet i det Senmorderne samfund. En periode fra 1960-2010. I denne periode blev mennesket meget individualiseret, og forfatterne kom i kamp mod internettet, radioerne og medierne, da det var tre virkemidler der begyndte at få mere indflydelse end novellerne, digtene og romanerne.
Man kan tydeligt se, at novellen er skrevet i senmodernismen, da den opfylder nogle af kravene for den tid. I senmodernismen afspejler litteraturen samfundet. Forfatterne prøver hele tiden at spejle de ting, de ser i vores samfund. Fx hvis de ser at verden er stresset, kedelig, trist, farlig, uretfærdig, besværlig osv. skriver de ofte tekster, der er på samme måde.
Alt det der sker i denne novelle, kunne sagtens have sket i virkeligheden. Forfatteren afspejler vores samfund, ud af en lille bitte ting, så som at glemme at ligge en varer op på bånder, gik til at være helt kaotisk. Ikke andet end en ren misforståelse.
Der bliver dannet en særlig spænding op gennem hele novellen, og dette gør at læseren bliver fanget og gerne vil læse videre. Der bliver derudover brugt begrebet ”in medias res”, da man ikke får nogen præsentation af novellen. Fortællingen starter midt i det hele. Spænding i novellen kan analyseres ved brug af Berettermodellen eller også kaldt Hollywoodmodellen. Anslaget er når parret er i gang med at handle, til sidst kommer de op til kassen, hvor kvinden bliver gjort opmærksom på, at hun har glemt at tage to slikposer op at indkøbskurven.
Det er gratis at oprette en konto