Hvilke forventninger havde du, da du så overskriften? Billedet?da jeg så overskriften, tænkte jeg at det var en kærlighedshistorie, det var ret tydeligt. Jeg forventede at det var en jeg ville falde meget ind i, altså det var en jeg bare ville få lyst til at læse, og på samme måde med billedet.
Fortæl om bogens komposition.Louise skifter mellem datid og nutid, hun fortæller om hvordan de var før de døde, så man også kan få et indblik i hvad der skete før, og så ser man hvordan forældrene har det efter deres død. Så den er på en måde delt op i 2 dele
Hvilken af romanens personer synes du bedst om ? Hvorfor ?Jeg synes nok bedst om Louise, som er hovedperson, og det er hendes synsvinkel hele bogen bliver læst fra. Hun er en pige, som er meget som nogle af de andre piger man møder, eller høre om nu til dags. Det er nok også den grund til at jeg synes bedst om hende. Når jeg læser bogen, og ser det hele fra hendes vinkle, tænker jeg bare at jeg ikke vil ende som hende, og derfor begynder man nok at gøre mere ud af livet, både med skole og arbejde, og finde de rigtige venner og kæreste. Hun giver et lille indblik i hvordan verden kan se ud hvis man ender som hende.
Det er gratis at oprette en konto