Vi tror vi er ideologi B, altså man ønsker sig hvordan samfundet skal være og hvordan det hele bør være
Hvad er jeres menneskesyn? Vi tror faktisk mennesket er lidt af det begge dele. Mennesket er nogle gange ret ufornuftigt og kan ikke overskue komplicerede beslutninger, men mennesket ved også hvad der er bedst for ham/hende selv. Vi kan jo ikke lide at gøre noget vi ikke bryder os om. Hvad er jeres samfundsopfattelse? Vi tror på at hele samfundet hænger sammen. Beslutninger påvirker os alle for det meste og for at et samfund skal kunne leve, skal vi kunne arbejde sammen. Hvad mener i der er statens rolle? Minimalstat. Staten bør være så passiv og neutral som muligt.
Udgangspunktet for klassisk liberalisme er at alle mennesker er født lige og frie og alle har ret til liv, ejendom og frihed. Traditionel konservatisme synes ideologi er noget bras og mener menneskets fornuft er meget begrænset og derfor kan vi komme til at begå en masse fejl som kan være katastrofale for menneskeheden. Socialisme er hvor mennesket er socialt og et arbejdende væsen som er forbundet til sociale fælleskaber.
Liberalisme
Klassisk liberalisme og økonomisk liberalisme minder meget om hinanden, men økonomisk liberalisme går mere i dybden om det økonomiske end det klassiske gør.
Det er gratis at oprette en konto