1: 1945 kaos i Tyskland pga krig mellem Tyskland mod englændere og amerikanere og en rød hær
Så 2,5 mill tyske mennesker flygtede i skibe hvor 250.000 af dem blev sendt til Danmark de måtte ikke få kontakt til danskere de rejste hjem igen i 1946 og alle var hjemme 1949.
2: Forfatteren der har lavet/skrevet ”med ild i ryggen” hedder Martin Petersen og var en tidligere lærer i 20 år frem til 1998 han har også skrevet sange og digte fx en kendt sang som hedder ” vi vil ha voksne der griner” hans uddannelse er blevet bygget op af flere forskellige steder han har fx været i nogle selvstyrende skrivegrupper og han har samarbejdet med nogle superkvalificerede forlagsredaktører med hans manuskripter.
3:
Vidste ikke hvordan jeg skulle lave en tidslinje så jeg lavede en tidsboble
(Klaus’ familie bor i Tyskland) (faren skal i krig) (Ivan'erne angriber byen så klaus’ familie flygter) (de tager med i en hestevogn til et skib) (Klaus og Anna ender på skibet uden mor og Ingrid) (skibet bliver angrebet og synker. Anna dør) (Klaus ryger rundt omkring alle mulige steder) (mor og Ingrid finder Klaus) (de er kede men de tager alligevel videre med et andet skib) (de ender i smørlandet) (de bor i en lejr som er afspærret af et hegn) (danskerne bliver sure) (tyskerne som kom har ingen rettigheder) (de bor der i lang tid) (Klaus er en bølle) (Ingrid bliver gravid) (Klaus og Ingrid laver en flugt plan med Ingrids kæreste) (de slipper væk men bliver fanget) (de skal arbejde hårdt) (senere må alle tyskere med børn tage tilbage til Tyskland) (de har svært ved at finde rundt i Tyskland da alt er smadret) (de finder fiskegade hvor faren opholder sig) (faren har mistet et ben) (familien Klaus er nu genforenet) (slut)
Det er gratis at oprette en konto