Forfatteren er Yahya Hassan. Han blev født d. 19 maj 1995 i Aarhus, og er af og er af palæstinensisk oprindelse. Udgivelsen af Yahya Hassans selvbetitlede debut udløste en sjælden set mediestorm i den danske presse. I løbet af få uger, måtte forlaget øge oplaget af digtsamlingen til over 20.000 eksemplarer. Yahya Hassan fik et stort antal fanbreve og dødstrusler. ”YAHYA HASSAN” er skrevet med store bogstaver og vrede. Digtene viser barndommen i en dysfunktionel muslimsk familie, og en ungdom som kriminel. Det er især bogens religionskritik, der har skabt opsigt og medført, at Yahya Hassan er blevet udråbt til dansk integrationsdebats nye, litterære stemme.
Genren
Digtet har både episke og lyriske træk. Den er episk fordi, der er mange verselinjer, som er direkte/konkret fortalt, som f.eks. linje 3 ”og knækkede en trælamel af sengen” eller linje 5 ”madrassen bulede ned ” Mere lyrisk er linje 1, som er ”han sagde ikke Habibi” eller linje 2 ”han sagde hænderne eller fødderne” da det er mere beskrivende end de andre verslinjer.
Tiden
Digtet ”trælameller” er udgivet i 2013 i digtsamlingen ”Yahya Hassan”. Et par uger før digtudgivelsen, bragte Politiken et større interview, med Hassan af Tarek Omar den 5. oktober 2013, som fik overskriften: ”Jeg er fucking vred på mine forældres generation”. Han er vred fordi, dengang hans forældre kom til Danmark, i slutningen af 1980’erne, mener han at de har svigtet deres børn, fordi den dag de landede i lufthavnen, var det som om deres rolle, som forældre hørte op. Og så kunne de se, deres far sidde i sofaen, med fjernbetjeningen i hånden og på kontanthjælp, med en desillusioneret mor, der aldrig sagde til eller fra. Dem der faldt fra på uddannelser, dem der blev kriminelle, og dem der blev ingenting, blev ikke svigtet af systemet, men af deres forældre. De er den forældreløse generation, ifølge Yahya Hassan.
Det er gratis at oprette en konto