1 / 2 sider - klik for at bladre

Danmarks samarbejdspolitik under 2. verdenskrig

  • Historie
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Danmarks samarbejdspolitik under 2. verdenskrig er en historie-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (477 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. februar 2016.

Gennemgang af Danmarks samarbejdspolitik med Tyskland fra 1940-1943. Opgaven beskriver årsagerne til samarbejdet, herunder økonomisk profit og bevarelse af suverænitet, samt konsekvenser som tab af ytringsfrihed og fremkomst af modstandsgrupper. Den diskuterer også forskellen mellem nazisme og racisme.

  • 2. verdenskrig
  • besættelsen
  • danmark
  • jødeforfølgelse
  • modstandsbevægelsen
  • nazisme
  • racisme
  • samarbejdspolitik
  • tyskland

var et samarbejde mellem Danmark og Tyskland, den gik ud på at undgå krigens ulykker i Danmark og nazificering af det danske samfund. Samarbejdspolitikken varede fra 9. april 1940 til 29. august 1943. Gevinsten var, at det lykkedes Danmark i modsætning til Norge, Frankrig og Holland at bevare sin suverænitet. Danmark måtte give køb på retssikkerheden og ytringsfriheden. Dansk landbrug producerede store mængder mad til tyskerne, som de tjente godt på.

2)

Hvorfor valgte DK at samarbejde med Tyskland

Fordi der var økonomisk profit i at samarbejde med tyskerne, og Danmark ville gerne undgå store krigsskader, og fordi der ikke rigtig var andet valg. Vi reddede også de fleste jøder ved stadig at bevare en stor del af magten i Danmark.

3)

Mange tyske fabrikker i udlandet brugte danske arbejdere/virksomheder specielt i østen, det betød at mange danske virksomheder fik større indkomst og derfor skulle bruge flere arbejdere, som også var danske, derfor hjalp tyskerne med at sænke arbejdsløsheden i Danmark.

Der kom skærpede regler, mørklægning(sorte gardiner for vinduerne om aftenen, så englænderne i kunne se, hvor der var byer på grund af lyset. og senere rationeringskort(specielle kort der gav adgang til en portion mad for, at man skulle undgå hamstring). Det danske folk mistede også ytringsfriheden. Mange jødiske familier eller kommunister blev også nød til at flygte til bl.a. Sverige og Norge, fordi de var efterlyst af de tyske myndigheder, fordi NSDAP var imod alle andre end den ariske race.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver