1 / 3 sider - klik for at bladre

Reality-tv og stereotype fremstillinger af unge

  • Dansk
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Reality-tv og stereotype fremstillinger af unge er en dansk-opgave, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (2.081 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 23. marts 2016.

Opgaven analyserer Kenneth Lund og Mette Albæks avisartikel 'Er unge virkelig så dumme?' fra Politiken. Den diskuterer reality-tv's indflydelse på stereotype fremstillinger af unge, mediernes ansvar og forældrenes rolle i opdragelsen. Desuden belyses unges søgen efter berømmelse frem for uddannelse i den moderne kultur.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af avisartikel om reality-tv og ungdomsstereotyper. Opgaven diskuterer mediernes og forældrenes ansvar og er velstruktureret med klare argumenter.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • eva steensig
  • medieansvar
  • morten albæk
  • politiken
  • reality-tv
  • samfundskritik
  • sofie rye
  • stereotyper
  • uddannelse
  • ungdomskultur

Mange danskere især den ældre generation mener, at den unge generation er håbløs og ubehøvlet, hvilket de unge mennesker er meget frustreret over, da de føler, at det er en grov generalisering. Men er denne stereotype fremstilling af de unge overhovedet sand, og hvem har ansvaret for den stereotype fremstilling? I Kenneth Lund of Mette Albæks avisartikel ”Er unge virkelig så dumme? ” fra Politiken, diskuteres især reality programmernes indflydelse på den moderne kultur, og hvordan de påvirker befolkningen angående fordomme og holdninger. Hvorfor er reality tv så populært, og tænker unge mennesker egentlig over konsekvenserne ved deltagelse i disse programmer? Hvordan er det at være ung i den moderne kultur, hvor medierne hersker?

Hovedsynspunktet i avisartiklen: ”Er unge virkelig så dumme? ” er, at nutidens tv-programmer fremstiller et ikke retvisende billede af de unge mennesker. Ifølge 35 årige Morten Albæk, så viser reality programmet ”Sommer i Sunny Beach” fra TV3 langt fra, hvordan nutidens unge agerer i samfundet. Han begrunder sit synspunkt med en sammenligning mellem sin egen og den unge generation. Her pointerer Morten Albæk, at generationen generelt er mere aktiv i samfundet bl.a. angående politik, og at det derfor er forkert, at tolke den, som værende mindre potentielle og begavet end de tidligere generationer. Han mener tværtimod, at generationen kan have tendens til det modsatte. Morten Albæk mener, at det er de underholdende personligheder, som optræder i nutidens tv-programmer, hvor det førhen var personer med særlige talenter, som f.eks. inden for naturvidenskab eller kunst. Han benævner personlighederne som talentløse, og han mener klart og tydeligt, at det ikke er de kommercielle tv-kanelers skyld. Det er i stedet de voksnes mangel på ansvarlighed, der er problemet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver