1 / 2 sider - klik for at bladre

Oversvømmelser og global opvarmning

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 4
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Oversvømmelser og global opvarmning er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 4. Fylder 2 sider (301 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 14. april 2016.

Denne opgave undersøger de stigende oversvømmelser i Danmark, med fokus på beredskabsstyrelsens indsats, meteorologiske forudsigelser om fremtidige storme og den globale opvarmnings rolle. Desuden belyses de økonomiske konsekvenser for forsikringsselskaberne og deres tilpasning til de øgede skader.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet artikel om et relevant emne med citater fra relevante aktører. God struktur og faglig substans.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • beredskabsstyrelsen
  • dmi
  • forsikringsselskaber
  • global opvarmning
  • klimaforandringer
  • naturkatastrofer
  • oversvømmelser

“Det er sket hen over natten, vi var hurtig ude, men vi kunne ikke stoppe vandet”,

udtalte Iwan schwartz, operativ chef hos Beredskabsstyrelsen

Beredskabsstyrelsen oplyser, at ringvejen vil blive åbnet op, når de har fået pumpet de enorme vandmasser væk.

“Vi har kun haft problemer med 2 huse” siger Iwan schwartz, operativ chef hos Beredskabsstyrelsen, og fortsætter.

“Begge familier er i god behold, de har bare fået et grundigt bad, og griner”

Det minder om 1999

Da stormen i 1999 ramte Danmark, var ringvejen også lukket. Men dengang var der mange flere, som blev fanget i de enorme vandmasser. Meteorologerne mener, at Danmark snart vil blive ramt af en større storm end den i 1999.

“Stormen i 1999 vil snart bliver overgået i styrke”, forudser Ole jeppesen, meteorolog hos DMI

Global opvarmning

Nogle mener, at det er den globale opvarmning, og andre mener, at det bare er en normal ting, som sker. Men man kan ikke se bort fra, at

antallet af oversvømninger er steget hen over årene.

“Verden står foran et kæmpe problem i fremtiden. Hvis vandstanden stiger med få centimeter, vil man kunne se kæmpebyer blive udslettet af alt det vand ” udtaler Finn Olsen, Forsker og Professor hos Syddansk universitet.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver